Tajný život našich tajemství

PŘIPRAVUJEME

Jak náš vnitřní svět působí na naši duševní pohodu, vztahy a sebepojetí

Anotace

Zamyslete se, jaká tajemství skrýváte před ostatními. Nemělo by to trvat příliš dlouho; behaviorální vědec Michael Slepian totiž zjistil, že v průměru máme v každém okamžiku až třináct tajemství. Z jeho výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 50 000 lidí z celého světa, vyplývá, že mezi nejčastější tajemství patří lži, které jsme pronesli, ambice, závislosti, problémy s duševním zdravím, skryté vztahy a finanční problémy.

Některá tajemství nás mohou velmi tížit. Slepian však tvrdí, že tíha tajemství málokdy pramení z práce, kterou je třeba vynaložit na udržení tajemství, nýbrž spíš z toho, že je neseme sami, bez podpory druhých. Ať už nás k tomu vede snaha ochránit svou pověst, vztah, city milované osoby, nebo nějaký osobní či profesní cíl, jedno je jasné: zadržovat nějakou část svého vnitřního světa je často zhoubné, osamělé a izolující. Tato kniha vám však ukáže, že tomu tak být nemusí.

Zajímá vás,

  • v jakém věku se u dětí rozvíjí kognitivní schopnost tajnůstkaření? 
  • zda jsou všechna tajemství spojena se stejnou duševní zátěží? 
  • jak můžeme sladit naše tajemství s lidskou touhou navazovat vztahy, navazovat kontakty a být poznáni? 
  • kdy bychom měli svá tajemství přiznat? 
  • kdo je ideální důvěrník? 
  • zda může zachování určitých typů tajemství skutečně posílit naši pohodu?

Odpovědi se ukrývají v této knize. Je plná nových poznatků o jednom z nejuniverzálnějších, a přesto tak málo pochopených aspektů lidského chování.

Řekli o knize

“Pokud vás někdy zajímalo, proč si necháváme tajemství a co nás motivuje k tomu, abychom je prozradili, už nemusíte hledat dál. Michael Slepian strávil posledních deset let studiem psychologie tajemství a je připraven odhalit své poznatky světu.“ – Adam Grant, autor bestselleru New York Times č. 1 Ještě to promysli

„Secret life of Secrets elegantně spojuje poutavé příběhy s přesvědčivou vědou.“ – Sonja Lyubomirsky, profesorka Kalifornské univerzity a autorka knihy Jak na štěstí

O autorovi

Image-Description

MICHAEL SLEPIAN je ředitelem společnosti Sanford C. Bernstein & Co. na Kolumbijské univerzitě. Je držitelem ceny Rising Star Award udělované Asociací pro psychologickou vědu a předním odborníkem na psychologii tajemství. Slepian je autorem více než padesáti článků o utajování, pravdě a klamání. O jeho výzkumech psaly The New York Times, The Atlantic, The New Yorker, The Economist, The Wall Street Journal, BBC a další.