Mozek jako noční netvor

Poruchy spánku a tajný svět mozku očima neurovědy. Renomovaný neurolog Guy Leschziner se v knize dělí o skutečné příběhy lidí, kteří si nemohou v noci pořádně odpočinout a odhaluje fascinující výzkum příznaků a syndromů, které se skrývají za poruchami spánku.

339,00 449,00 

Vyprázdnit
Typ knihy: Vyberte možnost

Myslíte si, že ve spánku spí i váš mozek? Co se děje s naším mozkem v noci?

Renomovaný neurolog sdílí skutečné příběhy lidí, kteří si nemohou v noci pořádně odpočinout:

– Žena ve stavu hlubokého spánku, která se oblékne, odemkne auto a ujede několik kilometrů, než se vrátí do postele.
– Muž, který ve spánku spořádá obsah ledničky, aniž by o tom věděl.
– Teenager postižený syndromem Šípkové Růženky prospí několik dní v kuse hlubokým spánkem a když se konečně probudí, trpí nutkavým přejídáním, agresivitou a projevy hypersexuality.

Pacienti doktora Guye Leschzinera bývají často zoufalí lidé, žijící bez oddychu těla a mysli, kteří trpí nejrůznějšími druhy spánkových poruch. Na konkrétních případech několika z nich můžeme sledovat, jak se s těmito poruchami vyrovnávají nejen oni, ale i členové jejich rodiny, a jak neuvěřitelnou podobu může jejich utrpení mít.

Nespavost, narkolepsie, noční můry, apnoe či náměsíčnost jsou ty časté poruchy, kterými trpí mnoho lidí, pak jsou zde ale extrémní podoby obtíží se spánkem. Démonické halucinace, které děsí s ochromujícím účinkem. Syndrom neklidných nohou, který se ve spánku projevuje kopáním, což obtěžuje blízké postižených osob. Nesynchronizovaný cirkadiánní rytmus, který je mimo přirozenou denní a noční dobu. S nejnovějšími poznatky o příčinách těchto poruch je věda schopna nejen zlepšit naše fyzické a psychické zdraví, ale i naše kognitivní schopnosti a přinést celkové štěstí.
Doktor Guy Leschziner působí jako neurolog v Guy´s Hospital a St. Thomas Hospital v Londýně, kde vede Centrum léčby spánkových poruch, což je jedna z nejvýznamnějších spánkových laboratoří v Evropě, a také jako profesor neurologie a spánkové medicíny na londýnské King´s College.

 

Dr. Leschziner pracuje jako neurolog-konzultant na neurologickém oddělení a v centru pro poruchy spánku v nemocnicích Guy’s and St Thomas‘ Hospitals, London Bridge Hospital, Cromwell Hospital a One Welbeck. Je klinickým vedoucím Centra pro poruchy spánku v Guy’s Hospital, jednoho z největších spánkových oddělení v Evropě.

Je také profesorem neurologie a spánkové medicíny na Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College London.

V současné době vede všeobecné neurologické kliniky a specializované kliniky pro poruchy spánku a epilepsii.

Vystudoval lékařskou fakultu na Magdalen College v Oxfordu a Imperial College v St Mary’s. Po všeobecné lékařské praxi absolvoval doktorské studium v oblasti genetiky epilepsie a léčby léky na Imperial College London a Wellcome Trust Sanger Institute v Cambridge.

Neurologické školení absolvoval na Guy’s and St Thomas‘, Charing Cross Hospital a National Hospital for Neurology and Neurosurgery, Queen Square.

Po stáži v oboru epilepsie a spánkové medicíny v nemocnicích St Thomas‘ a Queen Square nastoupil v roce 2010 do nemocnice Guy’s and St Thomas‘ jako konzultant.

Pravidelně přednáší a věnuje se výzkumu narkolepsie, epilepsie, náměsíčnosti, Kleine-Levinova syndromu a syndromu neklidných nohou. Byl nebo je v současné době hlavním řešitelem nebo spolupracovníkem v několika multicentrických studiích týkajících se záchvatů, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, narkolepsie, non-REM parasomnií, poruch chování ve spánku REM a nespavosti.


Ukázka z knihy


Ukázka z audioknihy


Hmotnost -
Rozměry -
Autor

Typ knihy

, ,

Datum vydání

01.06.2023

Jazyk

český

Počet stránek

384