Život bez úzkosti

299,00 399,00 

Jak se vymotat z úzkostných stavů a znovu se nadechnout

Vyprázdnit
Typ knihy: Vyberte možnost

Vyjdete z nekonečného cyklu obav a strachu

 

  • Jak vzniká úzkost?
  • Co ji spouští a co spouští sama úzkost?
  • Proč se točíme v začarovaných kruzích obav a strachů?

Představujeme vám návod, jak se vymanit z nekonečného cyklu obav a strachu, který pohání úzkost, závislosti a návyky. Autor vám srozumitelně, krok za krokem popíše postup, který se mu osvědčil v klinické praxi.

Kniha, která se okamžitě dostala na seznam bestsellerů New York Times.

Úzkosti propadáme na každém kroku. Jsme přehlcení a vystresovaní – ať už jsme vystaveni problémům veřejným, jako je pandemie, nebo čistě osobním, jako je výchova dětí a každovečerní boj s chutí na víno.

Úzkost si většina z nás představuje jako nepříjemný pocit, který může mít různou sílu – od mírné stísněnosti až po neovladatelnou paniku. Ale to není vše – úzkost je i motorem, který pohání návyky a zlozvyky, jež si náš mozek udržuje v domnění, že se díky nim lépe vyrovnáme se životem (takovým návykem může být například přejídání, prokrastinace, utíkání na sociální sítě, obsesivní listování špatnými zprávami apod.). Úzkost navíc vzniká v té části mozku, která odolává racionálnímu uvažování.

Ze začarovaného kruhu návyku úzkosti se často nedostaneme myšlením ani silou vůle. Judson Brewer nám ve své knize pomáhá zmapovat špatné návyky a jejich spouštěče a předkládá účinná cvičení založená na zvědavosti a všímavosti, díky kterým se dokážeme znovu volně nadechnout.

Tato kniha je výsledkem dvacetiletého výzkumu a práce s tisícovkami pacientů, a to včetně olympijských sportovců a trenérů či významných osobností v politice a v byznysu. Je to srozumitelný program, který je zaměřený na praktická řešení a který může k boji s vlastní úzkostí použít každý z nás.


Řekli o knize

„Jednou z nejtěžších věcí při řešení zlozvyku je konfrontace s úzkostí, která za ním stojí. Jud Brewer nám poskytl průlomový program se skvělými tipy a hacky, které může využít každý, aby se cítil lépe. Tuto knihu potřebujeme všichni!“
— BJ Fogg, PhD, autor New York Times bestselleru Tiny Habits

„Kniha Život bez úzkosti je průvodcem krok za krokem po osobně navržené, klinicky ověřené cestě Judsona Brewera, která může vaši mysl zbavit úzkosti, obsedantního myšlení, závislosti a dalších problémů. Vede váš mozek k užitečnému přepojení, protože inspiruje vaši mysl k hlubšímu pochopení vnitřních procesů a k životu s větší svobodou, vděčností, mezilidskými vztahy a radostí.“
— Daniel J. Siegel, M.D.autor knih Mysl a Všímavý terapeut

„Nemůžete prospívat, pokud jste neustále úzkostliví. Je to tak jednoduché. Jud Brewer nám poskytl plán, který nám může pomoci překonat naše úzkostné myšlenky, pocity a návyky a vytvořit si skutečnou pohodu. Naprosto mění pravidla hry.“
— Arianna Huffington, zakladatelka & CEO, Thrive Global

„Kniha Život bez úzkosti, která je založena na nejlepších současných vědeckých poznatcích a je naprosto uživatelsky přívětivá, odhaluje, jak nás účinný soubor nástrojů všímavosti může osvobodit od obav, které ovládají naše životy. Jedná se o nejužitečnější a nejinformativnější knihu o úzkosti, jakou jsem kdy četl!“
— Tara Brach, Ph.D, autorka knihy Radikální přijetí

„Neuvěřitelně srozumitelný a praktický průvodce úzkostí. Výzkum Judsona Brewera významně přispěl k pochopení toho, proč je tak těžké zbavit se úzkosti. Tato kniha nám dává nástroje, jak se od ní osvobodit. Úzkost stojí u kořenů mnoha návyků, které chceme změnit. Kniha Život bez úzkosti vám pomůže nejen vypořádat se s úzkostí, ale také vám pomůže najít svobodu od chování, které vás brzdí.“
— Kelly McGonigal, PhD, autorka knihy Tajemství pevné vůle

„Toto je možná jediná kniha o úzkosti, kterou kdy budete potřebovat. Dr. Brewer, který vychází z nejnovějších poznatků své laboratoře v oblasti neurovědy a klinicky ověřených technik, geniálně odhaluje, proč je tak těžké prolomit smyčky úzkosti. Jasně ukazuje, jak a proč jsou obavy tak návykové, a vede vás k tomu, jak přeřadit rychlostní stupeň, abyste se zbavili starých návyků, které udržují úzkost, a rozmotali provaz, který se namotal kolem vašeho života. S novými poznatky na každé stránce je to psychologická věda založená na důkazech v té nejlepší podobě.“
— Mark Williams, emeritní profesor klinické psychologie na Oxfordské univerzitě, spoluautor knihy Všimavost

„V knize Život bez úzkosti nabízí neurovědec Judson Brewer brilantní průlomové metody založené na mozku, jak zmírnit naše návyky způsobené úzkostí. A úzkost je koneckonců běžným nachlazením našeho emocionálního života.“
— Daniel Goleman, author knihy Emocionální inteligence

„Judson Brewer napsal srozumitelného, introspektivního průvodce překonáváním úzkosti. Na základě výzkumů a zkušeností zkoumá, jak úzkost v našem mozku roste, a nabízí klíč, jak tyto navyklé myšlenkové vzorce odbourat. Mnohem více než zprostředkování výzkumu a vědy nabízí tato kniha uživatelsky přívětivé, praktické kroky k možnosti zvládnout obavy!“
— Sharon Salzberg, autorka knihy Laskavost

Život bez úzkosti Judsona Brewera je sice věnována dospělým jedincům, nicméně precizně dešifruje princip fungování úzkosti platný obecně. Modří již vědí, že se nevyplácí skočit na lep zázračným metodám, které údajně univerzálně vždy zaberou. Judson Brewer žádné takové jednorázové řešení úzkostných stavů nenabízí. Vysvětluje, jak vzniká past úzkosti, a dokonce závislost naší psýché na úzkosti. Ukazuje, jak různě se může projevit to, když naše amygdala jede takřka neustále na plné obrátky a zasekla se v sebeobranném módu.

 

Komentář naší redaktorky

Úzkost živí sebe sama a stojí za ní strach – například strach ze selhání, opuštění či ohrožení. Brewer říká, že často nejsme schopni zbavit se úzkosti jen tím, že zjistíme, z jakého vzorce vyrůstá. Řešením je dlouhodobá práce a procesy, při kterých musíme vynaložit nezměrné množství osobní statečnosti, za kterou nás nikdo nepoplácá po zádech. – Když se nám někdo svěří, že se potýká s těžkými projevy úzkostné poruchy, máme tendenci reagovat nevěřícně: Jejda, ale to bych do tebe vůbec neřekl/a! Vždyť tehdy a tehdy tam a tam jsi byl/a tak sebevědomý/á!  – Nikdo pak ale nemůže vědět, jak dlouho se úzkostný člověk musel o samotě uklidňovat poté, co se musel exponovat a sociální situaci zvládnul na pána tak, že by zasluhoval Oscara. S úzkostnými stavy jsou totiž spojené neustálé pocity studu. Smrtelně se bojíme, že někdo odhalí, jaký brutální zmatek uvnitř nás panuje. Jednak platí, že lidé bojující s úzkostí nemáte žádnou příležitost v jejich nejtěžších chvílích zastihnout, protože prostě nevylezou ven. Za druhé je třeba si uvědomit, že takový úzkostný člověk je lišák mazaný, podává brilantní herecké výkony, abyste prostě neměli šanci něco poznat. Úspěch pak je, jestliže se úzkostná osoba projevuje pouze komickým zmatkem ala Pierre Richard. 

Někdy se doporučuje se s tímto životním handicapem svěřit v bezpečném prostředí a takzvaně se vyoutovat, aby se eliminoval onen věčný strach z prozrazení slabosti. Jenže problém nastává tím, že společnost nás chce stoprocentně výkonné a spolehlivé. Naši šéfové provozují firmy, které mají za cíl vykazovat výdělečnou činnost, a nikoliv sanatoria pro rozbité trosky, snažící se vzpamatovat z první půle svého života. Naši rodiče nás chtějí vidět jako úspěšné osobnosti, které se dokážou ve světě prosadit. Naše děti nás chtějí mít takovými, aby se o nás bezpečně mohly opřít. Naši přátelé nejsou vždy zvědaví na naše nářky. Tlak na výkon nezadržitelně stoupá, bohužel současně se stresory, životními nejistotami a oprávněnými obavami z toho, že si budeme muset zvyknout na to, že všechno se mění.

Laická veřejnost už tak nějak dokáže pochopit, pokud se potýkáte s depresivním onemocněním. Představit si, že je někdo stravován většinu dne úmorným strachem z absurdních příčin, je však zpravidla již nad možnosti chápání takzvaně psychicky normálních lidí. Úzkostná osoba si například trénuje, jak si správně koupit jízdenku v autobuse, jak nezapomenout kávu těsně po zaplacení, popřípadě jak se zbavit obsedantního přehrávání sociálních interakcí, které se zrovna nepodařily. Úzkost se dokáže chovat jako zlomyslná žíravina, zasahující do všech oblastí života, a jakmile jí zmítaný člověk zvládne pomocí nácviku metodou skoků do ledové vody jeden druh obtížných situací, úzkost vesele přesedlá na jiné. Úzkost se dokáže uvelebit na detailech (stejně jako v detailech tkví ďábel), může být spjatá s druhem hudby, druhem činnosti, obecně jednáním s lidmi či jednoduše a zejména s místy, odkud se nedá v případě návalu paniky odejít.

Důležité je zmínit komorbiditu úzkostné poruchy, vyskytuje se často totiž s dalšími druhy obtíží, například s diagnózou poruchy osobnosti, PTSD, sklony k závislostnímu chování, poruchy na autistickém spektru, stravovací poruchy a tak dále. Úzkost málokdy přichází sama a v případech, kdy závažně zasahuje do života a limituje, je na místě dopřát si kvalitní odbornou pomoc. Někdy se úzkost projevuje psychosomaticky. Například Ingmar Bergman ve svém životopise vypráví, že ho pravidelně stíhaly několikahodinové střevní bolesti a průjmy. O J. L. Godardovi se říká, že stejně jako Andy Warhol nosil neustále černé brýle, protože špatně snášel oční kontakt a ostřejší světlo (oba si však vytvořili z produktu své úzkosti dobrou značku). Úzkostní lidé jsou často vnímáni jako přecitlivělí. Tato hypersenzitivita však může mimochodem vést i k velkolepé kreativitě.

Život bez úzkosti Judsona Brewera čtenáře nabádá odpíchnout se a zvládat své obtíže jednu po druhé, den po dni. Judson Brewer oplývá mimořádně bohatou psychiatrickou praxí a na příkladu konkrétních kasuistik ukazuje, jak postupnými kroky začít se svou úzkostí pracovat a zbavit se závislosti na ní. – Jak bylo řečeno, kniha Život bez úzkosti neslibuje zázraky, může ale dodat odvahy podívat se příčinám úzkosti do očí a postavit se jim. – A takové dodání odvahy s prvky sebepřijetí se velmi hodí i čtenářům, které úzkostné stavy nesužují, ale třeba jen chtějí víc porozumět svým blízkým i sami sobě. Protože každý občas máme z něčeho strach.
Iva Růžičková, redaktorka Nakladatelství Audiolibrix


Ukázka z knihy


Ukázka z audioknihy


O autorovi

Image-Description

Judson Brewer

Judson Brewer M.D., PhD. je průkopníkem a uznávanou autoritou v oblasti změny návyků a „vědy sebeovládání a seberozvoje“. Kombinuje zkušenosti z vědeckého výzkumu v této oblasti se zkušenostmi se všímavostí (mindfulness), kterou praktikuje již dvacet let.
Je ředitelem pro výzkum a vývoj v Centru všímavosti a docentem na Katedře behaviorálních a společenských věd a Katedře psychiatrie na Fakultě veřejného zdraví a medicíny Brownovy univerzity. Je také vedoucím vědeckým pracovníkem na Massachusettském technologickém institutu.
Coby psychiatr a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti léčby závislostí pomocí všímavosti Brewer vyvinul a otestoval revoluční léčebné programy pro změnu návyků, například léčbu kouření, přejídání a úzkosti. Tyto programy založil na cvičení všímavosti a dají se používat jak při osobním pohovoru u lékaře, tak samostatně ve formě mobilní aplikace. Kromě toho zkoumá neurologické principy všímavosti pomocí funkční magnetické rezonance a EEG.
Má zkušenost s tréninkem amerických olympijských sportovců a trenérů i zahraničních ministrů. Výsledky své práce již prezentoval v televizním pořadu 60 minut stanice CBS, na konferenci TED Talks (jeho projev má více než 14 milionů zhlédnutí a byl čtvrtým nejpřehrávanějším projevem roku 2016), psal o nich časopis Time (seznam „Top 100“ medicínských objevů roku 2013), Forbes, Businessweek, informovaly o nich televizní stanice BBC, NPR, Al-Džazíra (dokument o jeho výzkumu) a další.
Jeho výzkum sponzoroval například americký Národní ústav zdraví či Americká kardiologická asociace.
Dr. Brewer založil firmu MindSciences, která vyvíjí aplikace založené na výzkumu účinků všímavosti na lidský mozek a určené k léčbě úzkosti, přejídání, kouření a jiných návyků (více informací najdete na webových stránkách www.drjud.com).
Je také autorem knihy Dychtící mysl: od cigaret přes mobily až po lásku, aneb Jak vzniká závislost a jak se zbavit zlozvyků (New Haven: Yale University Press, 2017).
Můžete ho sledovat na Twitteru: @judbrewer nebo Instagramu: @dr.jud

Hmotnost 493 g
Rozměry 140 × 210 mm
Autor

Překlad

Počet stránek

352

Vazba

Typ knihy

, ,

Původní název

Unwinding Anxiety