Jako člověk

40 000 let dobrodružství lidského vědomí

149,00 499,00 

Vyprázdnit
Typ knihy: Vyberte možnost

CO TO ZNAMENÁ BÝT ČLOVĚKEM? ODPOVĚĎ NENAJDETE V KNIHOVNÁCH ANI V INTELEKTUÁLNÍCH DISKUZÍCH, ALE V DEŠTI, VĚTRU, BLÁTĚ A NEPOHODLÍ, KDY KAŽDÝ PÓR KŮŽE A KAŽDÁ BUŇKA VAŠEHO TĚLA DIVOCE KŘIČÍ, ŽE ŽIJE.

  • Co udělá s našimi smysly dlouhý pobyt v divočině?
  • Kdy a jak vznikaly první lidské příběhy?
  • A kdy vlastně vzniklo naše „já“?

Málokdo z nás tuší, co jsme to vlastně za stvoření. Tato kniha je pokusem zjistit, kdo vlastně my lidé jsme.

Charles Foster se vypravil do divočiny a zkusil žít v lesích a neolitických osadách, stejně jako kdysi naši předci. Jeho výzkum v terénu probíhal dost nestandardně a vědec přežíval na velmi zvláštní stravě, o čemž svědčí mimo jiné peprné historky z lovu divokých králíků a spaní pod širákem. Ve své knize nám nabízí fascinující a jedinečný vhled do původu nás, lidí, i do evoluce lidského myšlení a ukazuje, kdo jsme a jak fungujeme ve společenství.

Jako člověk čerpá z poznatků psychologie, neurovědy, zdravotnického práva, přírodopisu, zemědělství a etiky a je velmi odvážným pokusem jednoho muže pocítit propojení s 40 000 lety vývoje lidstva. Tato překrásná a nesmírně nápaditá cesta od našich kořenů až k možné budoucnosti ve výsledku nabízí nejlepší variantu způsobu života na Zemi.

Charles Foster by se dal shrnout jako praktičtější Yuval Noah Harari

Kniha je rozdělena na tři části, které se věnují třem nejdůležitějším obdobím lidského vývoje: období tzv. mladého paleolitu, kdy lidé dosáhli behaviorální modernity, neolitu, kdy se usadili a začali domestikovat zvířata a rostliny, a osvícenství, kdy došlo k sekularizaci a mechanizaci vnímání světa.

Práce v terénu byla různorodá:

  • výzkum mladého paleolitu probíhal v lesích národního parku Peak District v hrabství Derbyshire,
  • období neolitu autor zkoumal ve zrekonstruované neolitické osadě, na farmách a ve zpracovnách potravin ve Walesu,
  • a osvícenství pak na vysokých školách v Oxfordu.

Každá část nabízí informace o tom, kdo jsme, jak žijeme a jakým způsobem fungujeme v rámci společenství.


Řekli o knize

„Jako člověk je dílo zarostlého génia, který má neuvěřitelnou šířku záběru, používá humor s odvážným šmrncem, předkládá fantasticky originální argumenty a především píše s bezkonkurenční vnitřní odvahou. Je to jedna z nejzajímavějších knih, co jsem kdy četla.“
– Jay Griffiths, autorka knih Why Rebel? a Wild: An Elemental Journey

„Od Charlese Fostera čtu všechno a tohle je zatím jeho nejodvážnější dílo. Tato kniha je historický výzkum, sbírka povídek, učebnice úvodu do humoru, svazek vědeckých prací a filozofické pojednání zároveň. To všechno zvládl Charles smíchat a podat s přílohou z náboženského vytržení a jezevčího trusu. V téhle knize najdete spoustu informací o tom, kdo jste, ačkoli jste o tom do teď nevěděli. Přečtěte si ji.“
― Paul Kingsnorth, autor knihy The Wake

„Kniha Jako člověk patří mezi nejoriginálnější průzkumy toho, kdo, co a proč my lidé jsme, které byly v posledních letech zpracovány. Charles Foster píše inspirativně geniálně, a s lehkostí. Ta kniha je dokonalá. Čím více lidí si ji přečte, tím lépe pro nás všechny.“
― Larry Dossey, autor knih One Mind: How Our Individual Mind Is Part of a Greater Consciousness a Why It Matters

Naprostá bomba. Z mého pohledu kniha roku. A nehledím na ni rozhodně jen tak v sedě, naopak stojím a mávám na všechny kolem, aby si všimli, co všechno nám tohle kouzelné a geniální dílo nabízí. V knize Jako člověk najdeme stovky věcí, které všichni nutně potřebujeme zjistit. Je navíc nesmírně dojemná a plná inteligence, sviští napříč stoletími a drží nás při tom pevně v zubech. Charles Foster nás na jejích stránkách vtáhne do tajemného neznáma. Abychom zjistili něco o budoucnosti, potřebujeme se vrátit po stopách naší dávné mysli. S tím se dá začít tady.
― Martin Shaw, autor knihy Smoke Hole: Looking to the Wild in the Time of the Spyglass

„Fascinující kniha s neuvěřitelným záběrem a nesmírných rozměrů… Evoluce lidské mysli nás dovede ke spletitému vyšetřování, za jaké by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes.“
― James Crowden, autor cestopisu The Frozen River: Seeking Silence in the Himalaya


Ukázka z knihy


Ukázka z audioknihy 

Image-Description

Charles Foster je členem Green Templeton College při Oxfordské univerzitě, kde vyučuje zdravotnické právo a etiku. Je aktivním advokátem a zároveň kvalifikovaným veterinářem. Podstatnou část života strávil na cestách. Řadu výprav podnikl na velbloudím hřbetu v poušti. Uběhl ultramaratonský závod Marathon des Sables (241 km po Sahaře), na lyžích projel severní pól a „krvácel na mnoha nádherných a opuštěných místech“.

Rozměry -
Autor

Překlad

Počet stránek

360

Původní název

Being a Human

Vazba

Datum vydání

15. 11. 2022

Typ knihy

, ,