Konec sebeklamu

Průzkumník x voják.
Dva způsoby nastavení mysli

249,00 399,00 

Vyprázdnit
Typ knihy: Vyberte možnost

Objevte cestu ke kritickému myšlení a návod, jak vidět svět jasněji

  • Jaký je rozdíl mezi průzkumníkem a vojákem?
  • Jak se nebát mýlit se a přiznat si chybu?
  • Jak naše názory přerůstají v identitu?

Lidé mají tendenci vidět to, co vidět chtějí. Jinak řečeno trpíme tím, čemu Julia Galef říká „mentalita vojáka“. Jsme ustrojeni tak, abychom hájili myšlenky, v které si přejeme věřit, a zamítali ty ostatní. Pokud ale chceme realitu vnímat správněji, měli bychom se podle autorky cvičit v „mentalitě průzkumníka“. Na rozdíl od vojáka nejde průzkumníkovi o to, aby hájil jednu konkrétní stranu. Jeho úkolem je rozhlédnout se, prozkoumat území a vrátit se s co nejpřesnější mapou. Bez ohledu na to, co by sám upřednostňoval, chce průzkumník především znát skutečný stav věcí.

Na základě diskusí z Redditu, postřehů o rozpolcené politické scéně a fascinujících příběhů o tom, jak přežít ztroskotání uprostřed oceánů, jak Jeff Bezos nepodléhá nadměrné sebedůvěře a jak superprognostici strčí do kapsy analytiky CIA, vysvětluje autorka, jak nás klame náš mozek a jak můžeme změnit způsob svého myšlení.

Julia Galef ukazuje, že průzkumníci nevděčí za své přesnější vnímání reality tomu, že by byli chytřejší nebo vzdělanější než všichni ostatní. Za jejich úspěchem se skrývá hrstka emočních dovedností, návyků a způsobů, jak se dívat na svět. Toto umění si může osvojit každý.

 

„První zásadou je, že se nesmíte balamutit – a vězte, že nikoho neobalamutíte tak snadno jako sebe.“
— nositel nobelové ceny Richard Feynman

 


Jaký je rozdíl mezi průzkumníkem a vojákem?

Mentalita vojáka Mentalita průzkumníka
Uvažování je jako obranná operace. Uvažování je jako vytváření mapy.
O tom, čemu budete věřit, se rozhodujete pomocí otázek „Mohu tomu věřit?“ či „Musím tomu věřit?“ a necháváte se vést svými motivy. O tom, čemu budete věřit, se rozhodujete pomocí otázky „Je to pravda?“.
Když zjistíte, že jste mýlili, utrpěli jste porážku. Když zjistíte, že jste se mýlili, poopravíte si mapu.
Vyhledáváte důkazy tak, aby posilovaly a hájily vaše přesvědčení. Vyhledáváte důkazy, díky nimž bude vaše mapa přesnější.
Související koncepty: směrově motivované uvažování, ospravedlňování, odmítání nepříjemné pravdy, lhaní si do kapsy, iluzorní myšlení. Související koncepty: uvažování motivované správností, hledání pravdy, objevování, objektivita, intelektuální poctivost.

Recenze

Seznam Zprávy: Nebojovat, prozkoumávat. Filozofka Galefová radí, jak vystřízlivět ze sebeklamů (Michal Kašpárek)

Psychologie.cz: Jak se tvoří zkreslený názor (Nela G. Wurmová)

iRozhlas: O inteligenci to není. Lidský mozek rád věří předsudkům, varují britští vědci (Ondřej Novák)


Řekli o knize

„Většina knih vám říká, co si máte myslet. Tohle je něco vzácnějšího a cennějšího: Je to kniha o tom, jak myslet a jak se učit, aniž bychom se báli nebo dělali sami sobě naschvály, které nám tak často brání přiblížit se k pravdě. Krása demonstrace průzkumnického myšlení v této knize spočívá v tom, že je sama příkladem étosu, kterému učí. Potěšení, s nímž zpochybňuje vlastní premisy a chápe alternativní argumenty, způsobí, že i vy se budete chtít stát průzkumníkem.“
Ezra Klein, zakladatel a editor magazínu Vox.com


Ukázka z knihy


Ukázka z audioknihy 

Image-Description

JULIA GALEF

Je newyorská spisovatelka a řečnice, která se specializuje na vědu, racionalitu a design.
Je členkou správní rady newyorské organizace New York City Skeptics, moderuje její oficiální podcast Rationally Speaking a spolu s filozofem vědy Massimem Pigliuccim píše blog Rationally Speaking.

Její přednáška na TEDu z roku 2016 „Proč si myslíte, že máte pravdu – i když se mýlíte“ byla zhlédnuta více než 4 milionykrát.

ISBN: N/A
Kategorie:, ,
Kolekce:
Rozměry -
Autor

Překlad

Počet stránek

274

Vazba

Typ knihy

, ,

Původní název

The Scout Mindset