Mozek pod vlivem umění

PŘIPRAVUJEME – Your brain on art

Jak nás různé druhy umění mění

Anotace

Převratná práce o tom, jak nás může umění léčit a rozvíjet. Neuroestetika nabízí důkazy o tom, jak se náš mozek a tělo proměňují, když se účastníme umění – a jak toto poznání může zlepšit naše zdraví, umožnit nám vzkvétat a budovat silnější komunity.

Mnozí z nás považují umění za zábavu – svého druhu luxus. V knize Mozek pod vlivem umění autorky Susan Magsamenová a Ivy Rossová ukazují, jak jsou aktivity od malování a tance po expresivní psaní, architekturu a další pro náš život nezbytné.

Jsme na pokraji kulturní změny, kdy umění může přinést účinná, dostupná a osvědčená řešení pro blaho každého z nás. Magsamen a Ross nabízejí přesvědčivé výzkumy, které ukazují, jak zapojení do uměleckého projektu na pouhých pětačtyřicet minut snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu bez ohledu na úroveň vašich dovedností a jak pouhý jeden umělecký zážitek měsíčně může prodloužit váš život o deset let. Rozšiřují naše znalosti o tom, jak hraní hudby rozvíjí kognitivní schopnosti a zlepšuje učení; vibrace ladičky vytvářejí zvukové vlny, které působí proti stresu; virtuální realita může přinést špičkový terapeutický užitek; a interaktivní výstavy ruší hranice mezi uměním a diváky, zapojují všechny naše smysly a posilují paměť. Lékaři dokonce předepisují návštěvy muzeí při řešení osamělosti, demence a mnoha dalších problémů s fyzickým i duševním zdravím.

Kniha Mozek pod vlivem umění  je portálem k tomuto novému poznání, jak nám umění a estetika mohou pomoci změnit tradiční medicínu, budovat zdravější komunity a napravit bolavou planetu.

Obsahuje rozhovory s umělci, jako jsou David Byrne, Renée Flemingová a evoluční biolog E. O. Wilson, je autoritativním průvodcem neuroestetikou. Kniha splétá gobelín průlomového výzkumu, postřehů multidisciplinárních průkopníků a přesvědčivých příběhů lidí, kteří využívají umění ke zlepšení svého života.

Řekli o knize

„Přelomová kniha o vědě, která stojí za lidskostí, radostí a tvořivostí. ‚Umění‘ je slovo, které používáme pro kouzlo, jež nás činí lepšími.“ – Seth Godin, autor bestselleru New York Times Tohle je marketing, Proces a Smysluplná práce

„V této úžasné nové knize nám Susan Magsamenová a Ivy Rossová ukazují, jak prožitek umění pomáhá budovat spojení a cesty k duševnímu zdraví.“ – Thomas Insel, bývalý ředitel Národního institutu duševního zdraví a autor knihy Healing

„Mozek pod vlivem umění změní váš pohled na kreativní svět kolem vás i ve vás.“ – Charles Duhigg, autor bestsellerů Síla zvyku a Chytřeji, rychleji, lépe

„Tato kniha mi vyrazila dech! Autoritativní a zároveň praktický průvodce neurouměním – termín, který, pokud jste ho ještě neslyšeli, je ještě větším důvodem, proč se připojit k těmto brilantním spoluautorům a projít si nejnovější vědecké poznatky o tom, jak umění mění mozek a tělo.“ – Angela Duckworthová, autorka bestselleru Grit (1. místo v New York Times)